A baromfi takarmányozása
A baromfi takarmányai:
Gabona magvak: A baromfi legtermészetszerűbb takarmányai. Általában kevés fehérjét és sok szénhidrátot tartalmaznak, ezért egymagukban főleg kifejlett hízóállatoknak valók. Nélkülözhetetlen azonban minden korú és fajtájú baromfi takarmányadagjában. Nedvességtartalmuk 13-14 % alatti.
A búza nagyon jó baromfitakarmány, de tisztán nem szoktuk etetni. Ocsújának táplálóértéke és étrendi hatása a benne lévő gyommagvak mennyiségétől és minőségétől függ. A konkolyos ocsúból egyszerre sokat ne etessünk, mert ha testsúlyuk 0,2%-ánál több konkolyt fogyasztanak az állatok, akkor elhullással végződő mérgezés is előfordulhat.
Árpából a kevésbé rostos tavaszi a jobb, mint az őszi. Fehérjetartalma nagyobb, mint a kukoricáé, és biológiailag értékesebb. A tojótyúkkal 30%-ig etethető.
A zab főleg a tenyészállatok takarmánya. Finomra darálva etessük, mert sok és főleg durva a rostja. A tojástermelésre 5-15%-nyi mennyisége jó hatású.
A kukorica fehérjében, rostban szegény, sok keményítőt, festékanyagot tartalmazó, könnyen emészthető takarmány. A sárga fajták kevés karotint is tartalmaznak. A zsírt lágyítja, a tojássárgáját, a bőrt és a zsírt sárgítja.
Rozs: a többi gabonafélénél kisebb tápértékű
Tritikálé: A tritikálé a búza és a rozs keresztezéséből származik. A különböző fajták fehérjetartalmában jelentős eltérések vannak (11-20%). Aminosav összetétele, energiatartalma, keményítőjének emészthetősége a búzáéhoz hasonló. A tritikáléban lévő jelentős mennyiségű fitáz enzim elősegíti a foszfor hasznosíthatóságát. Négy hetesnél idősebb baromfinak 10-15 %-ban adható.
Cirok: Vastag terméshéjjal rendelkezik, amely következtében rosttartalmuk is nagy. A cirokmag táplálóértéke közel áll a kukoricához. Energiatartalma a kevesebb olaj miatt elmaradt tőle, de fehérjében gazdagabb.
A köles táplálóértéke kisebb a gabonáénál. Vastag maghéja miatt nagy a nyersrosttartalma.
Hüvelyes magvak: Fontos kiegészítő takarmányok a gabonamagvak mellett, mert fehérjében gazdagok. A fehérjéjük aminosav-összetétele is kedvezőbb. Olajtartalmuk jóval meghaladja a gabonamagvakét. A szénhidráttartalmuk többségét a keményítő alkotja és ezért jól emészthetők. A nyersrosttartalmuk nagyobb, ami a vastagabb maghéjjal függ össze. Ásványi anyagban gazdag takarmányok, foszfor- és mikrielemtartalmuk a gabonamagvakban található menyiséget meghaladja. Számos kedvező táplálkozási hatásuk mellett néhány hüvelyesmag (szója, csillagfürt) sajnos jelentős mennyiségű antinutritív anyagot is tartalmaz. Ilyenek a fehérjeemésztést gátló inhibitorok, glikozidák és a csersav. Ezek egy része hőlabilis vegyület, amely hidrotermikus eljárással inaktiválható.
Szója: Csak hőkezelten szabad baromfi takarmányozására használni. Olajtartalma igen értékes, mert nagy mennyiségben tartalmaz telítetlen esszenciális zsírsavakat. Ásványianyag- és vitamintartalma más hüvelyes magvakéhoz hasonló.
Takarmányborsó: A többi hüvelyeshez viszonyítva kevesebb fehérjét tartalmaz, és olajtartalma is kisebb. Kéntartalmú aminosavakból és triptofánból keveset tartalmaz. Előnye, hogy a borsó antinutritív anyagokat nem tartalmaz, jól emészthető.
Bükköny: A hüvelyesek közt közepes nyersfehérje-tartalommal rendelkezik. Nyerszsírtartalma kicsi és viszonylag kicsi a rosttartalma.
Lóbab: Fehérje- és olajtartalma a borsó és a szója közt helyezkedik el. Vastag maghéja miatt rosttartalma nagy. A lóbab antinutritív anyagokat nem tartalmaz, jól emészthető.
Csillagfürt: Fehérjetartalma nagy, de viszonylag kisebb a lizin és kéntartalmú aminosav aránya. olajtartalma a borsóéhoz hasonló. Vastag héja miatt nagy a nyersrosttartalma. Emészthetősége ennek ellenére jó. Antinutritív anyagot tartalmaz, ezért csak hőkezelve etethető!
Olajos magvak: Energiában gazdagok. Változóan (15-25%) tartalmaznak fehérjét. A fehérje aminosav arányai kedvezőbbek, mint a hüvelyes- és gabonamagvaké. Olajtartalmuk jelentős és gazdag esszenciális zsírsavakban. Sok foszfort és kevesebb kalciumot tartalmaznak. Nyersrosttartalmuk a mag, ill terméshély vastagságától függ.
Napraforgó: Nagy olajtartalma csak ritkán okoz emésztési zavart. Kifejlett tyúkokkal szemesen is etethető, fiatal állatoknak csak hántolva adjuk.
A kendermagot (mert a tollazatot színesíti, fényesíti és a tollfejlődést serkeni) sporttenyésztők szívesen etetik kiállításra kerülő állataikkal.
Repce: A repcemagot takarmányként csak madarak részére használjuk.
Állati eredetű fehérjék:
A főtt tojás, túró a napostól néhány hetes állatok táplálékából ne hiányozzon!
Zöldtakarmányok: Étrendi hatásuk előnyös. Jó vitamin- és szervetlenanyag-források. Belőlük annyit nem fogyaszthatnak a tyúkfélék, hogy azoknak a tápláléknyerés szempontjából jelentőségük volna. A tyúkfélék csak a finom levelű, kevés rostú füveket és pillangósokat kedvelik. Szívesen fogyasztják a spenótot, a káposztaféléket, főleg a takarmány- és a kelkáposztát.
A baromfi által szívesen fogyasztott gyomnövények:
A gyökerek közül a répát, főleg télen, csak kedvező étrendi hatása miatt etetjük. A sárgarépa gazdag karotin forrás. A burgonya főzve, vegyes darával keverve, az adagban 30-40%-os arányban szerepelhet.
A takarmánytököt reszelten, darával keverve, vagy félbe vágva az udvarra kihelyezve is etethetjük a baromfival.
Ipari takarmányok:
- indítótáp (0.-21. napig)
- nevelőtáp (21.-31.napig)
- tojótáp
Ásványianyag kiegészítők:
Bentonit, Gríz, Gritt Stb...
Vitaminok baromfi részére:
Stresroak, Diaroak,Lifit-vet, Jolovit,Laktiferm M+C Stb.
A mész, a gritt, a kagylóhéj, a tojáshéj és a kavicsok elengedhetetlenek a tojáshéj képződéséhez, a csont és a toll felépítéséhez ill. a takarmánynak a testben történő felaprításához és megemésztéséhez.
A baromfi fontosabb takarmányainak táplálóértéke(1kg-ban):
Felhasznált Források:
- Horst Schmidt Törpe dísztyúkok c. könyve
- Dr. Meleg István A Galamb és tenyésztése 1. c. könyve
- Gonda Irén Baromfi a ház körül c. könyve
Összeállította: Bolla Dávid
Másolás csak a forrás megjelölésével!!!
Nyomtatás!
|